ENFP to energiczne, otwarte i kreatywne osoby o silnym usposobieniu społecznym, które pragną zabawy i wolności. Uwielbiają wymyślać nowe pomysły i oryginalne rozwiązania , a następnie dzielić się nimi w entuzjastyczny sposób. Empatyczni ENFP uwielbiają również nawiązywać emocjonalny kontakt z innymi i pomagać im w wyrażaniu ich uczuć. Razem cechy te tworzą osobę, która jest przyjazna, interesująca i lubiana przez niemal każdego, kogo spotka.

Jednak pomimo ich kochającej zabawę i towarzyskiej natury, ENFP są tak samo podatne na stres jak każdy inny typ osobowości. Więc co takiego jest w tych współczujących ludziach, że są tak podatni na stres? I co oni i ich bliscy mogą z tym zrobić?

Dlaczego ENFP są zestresowani

Podczas gdy mocne strony EN FP wydają się predysponować ją do odnoszenia sukcesów zarówno w pracy jak i w życiu społecznym, to jednak, tak jak każdy inny typ, napotyka ona również na pewne wyzwania. Oto kilka powodów, dla których ENFP się stresuje:

  • Słabe umiejętności praktyczne. Podczas gdy osoby spod znaku ENFP są doskonałe w generowaniu pomysłów, wyniki ich testów osobowości pokazują, że zmagają się ze szczegółami i pracą administracyjną potrzebną do podążania za projektami aż do ich ukończenia, przez co wiele z ich pomysłów pozostaje w stagnacji i nie zostaje zrealizowanych.
  • Brak koncentracji. Osoby spod znaku ENFP są ciekawskimi, filozoficznymi jednostkami, które interesują się ludźmi i pomysłami, ale to może prowadzić je do badania następnej ekscytującej koncepcji, a nie do pracy, która jest w zasięgu ręki.
  • Niezależność. Podczas gdy pewna autonomia jest zdrowa, osoby spod znaku ENFP mają tendencję do trudnego akceptowania zasad i przepisów, co powoduje, że wzdragają się przed wszelkimi postrzeganymi ograniczeniami ich wolności.
  • Nadmierne myślenie. Osoby spod znaku ENFP kwestionują wszystko, ale mogą popaść w obsesję zadawania sobie pytań, dlaczego ludzie zachowują się tak, a nie inaczej, co to wszystko oznacza i co powinny z tym zrobić, co sprawia, że są zmartwione i niespokojne.
  • Intensywne emocje. ENFP są interesującym połączeniem empatycznego socjalizatora i wrażliwego marzyciela, i mają tendencję do bycia bardzo emocjonalnymi. Niestety, ich namiętne wybuchy uczuć, szczególnie gdy są pod wpływem stresu, mogą być szkodliwe dla ich związków. Nie lubią też konfliktów i są skłonne raczej się wycofać niż radzić sobie z trudnościami.
  • Wrażliwość. Chociaż wrażliwość nie jest wadą, może stanowić wyzwanie dla osoby ENFP, która jest bardzo świadoma uczuć innych i bierze każdy rodzaj krytyki osobiście, co może osłabić jej poczucie własnej wartości. Badanie przeprowadzone w czasopiśmie "Psychological Bulletin" wykazało, że niska samoocena może prowadzić do depresji. ENFP również przeciążają się i dają z siebie zbyt wiele w odpowiedzi na prośby o pomoc i w końcu czują się przytłoczone.

ENFP pod wpływem stresu

Kiedy osoby spod znaku ENFP są zestresowane, ich normalnie przyjazna i wesoła natura staje się drażliwa, emocjonalna, defensywna i reaktywna. Często czują się przytłoczeni, mają problemy z komunikacją, zamykają się na innych ludzi i odrzucają nowe pomysły.

Czując się w pułapce, poza kontrolą i nie mogąc znaleźć wyjścia, mogą stać się niezwykle krytyczni wobec innych, rzucając się na nich, obwiniając i znajdując winę we wszystkim i wszystkich, próbując odzyskać kontrolę. Dla niektórych ENFP może to przerodzić się w koncentrację na rutynie i porządku oraz surowe wymaganie, aby wszystko było zrobione po ich myśli.

Osoby spod znaku ENFP w stresie nie dostrzegają również w sobie żadnej winy. Oszukują siebie jako sposób radzenia sobie, udając, że nie są winne. W końcu jednak mogą poczuć się beznadziejnie i przygnębiająco, ponieważ ich energia kieruje się do wewnątrz i zaczynają czuć się wewnętrznie odrętwiali.

Ten normalnie energiczny typ odczuwa również skutki stresu fizycznie, stając się wyczerpanym i cierpiąc z powodu zmęczenia. Ich tendencja do dawania zbyt wiele i robienia zbyt wiele może sprawić, że zaniedbają swoje własne potrzeby snu, odpoczynku i relaksu.

Niestety, ten typ jest najmniej skłonny do rozpoznania, kiedy stres ma na nich wpływ i dopiero kiedy zachorują lub nastąpi kryzys, zdają sobie sprawę, jak bardzo się zestresowali.

Jak osoby spod znaku ENFP mogą sobie pomóc

Kiedy osoby spod znaku ENFP są zestresowane, mogą czuć się zamknięte w swoim wnętrzu, stając się coraz bardziej przygnębione i próbując znaleźć wyjście z sytuacji. Ich wysiłki zmierzające do odzyskania kontroli poprzez krytykowanie i kontrolowanie innych, cięższą pracę i odpychanie ludzi tylko pogarszają sytuację. Istnieją jednak sposoby dla ENFP, aby poradzić sobie z sytuacjami stresowymi. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci wrócić do swojego normalnego, entuzjastycznego "ja":

  • Zadbaj o własne potrzeby fizyczne. Osoby spod znaku ENFP spędzają tak dużo czasu, przeskakując z jednej czynności do drugiej, że często nie dbają o siebie. Możesz zapobiec i złagodzić swój stres poprzez odpowiednią ilość snu, właściwe odżywianie się i poświęcenie czasu na odpoczynek i cieszenie się "czasem wolnym" w swojej codziennej rutynie. Ćwiczenia na świeżym powietrzu i relaksujący spacer na łonie natury również mogą być niezwykle uspokajające.
  • Naucz się mówić "nie". ENFP to wrażliwe dusze, które uwielbiają angażować się w życie innych, ale łatwo mogą dać z siebie zbyt wiele. Wielu ludzi przyciąga Twoja ujmująca i pełna współczucia osobowość, ale jest też wielu, którzy wykorzystają Twoją dobroć. Zachowaj równowagę pomiędzy dawaniem innym a dbaniem o siebie, delegując zadania i zatrzymując się zanim powiesz "tak" prośbom o pomoc. Pamiętaj, że dobrze jest powiedzieć "nie".
  • Sprawdzaj siebie. Jeśli stajesz się wybredny w kwestii szczegółów, nadmiernie krytyczny lub niepotrzebnie kontrolujący, cofnij się o krok i sprawdź, jak bardzo jesteś zestresowany. Być może istnieją okoliczności, które powodują stres, na które nie zwracasz uwagi, zwłaszcza te, które wiążą się z robieniem zbyt wiele dla innych. Poświęć trochę czasu na relaks i nie podejmuj żadnych poważnych decyzji, gdy jesteś zestresowany.

Porady dla przyjaciół i rodziny

Przyjaciele i rodzina mogą być bardzo pomocni w wyprowadzeniu ENFP ze stresującego stanu. Wypróbuj poniższe techniki odstresowujące, zanim ENFP uzna, że to wszystko jest zbyt przytłaczające:

  • Daj zestresowanemu ENFP trochę czasu i przestrzeni, aby się uspokoić.
  • Zachęć ją do zrobienia sobie przerwy od stresującej sytuacji i zmiany scenerii.
  • Nie udzielaj rad ani rozwiązań, kiedy czuje się zestresowany.
  • Słuchaj ze współczuciem, a nie krytyką, jeśli chce porozmawiać o swoich uczuciach.
  • Zachęcaj go do regularnych ćwiczeń na świeżym powietrzu.
  • Poproś ją o wspólny spacer na łonie natury, obejrzenie filmu lub wyjazd na weekend.
  • Zapewniaj go, że jest zdolny i kompetentny.

Osobom spod znaku ENFP często trudno jest nawet rozpoznać, kiedy odczuwają skutki stresu i dlatego walczą, często w sposób przynoszący efekt przeciwny do zamierzonego, aby wrócić na właściwe tory. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie, co wywołuje u Ciebie stres i jak się przez to czujesz, czy jest to depresja, krytyka, irytacja czy kontrola. Z niewielką pomocą bliskich możesz poświęcić sobie czas, troskę i współczucie, które tak często okazujesz innym.

Warto przeczytać