Czy Twój kolor włosów postarza Cię? Często myślimy o tym, że drobne zmarszczki i pigmentacja mogą nas postarzać, ale czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czy Twoje włosy nie dodają przypadkiem świeczek do urodzinowego tortu? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do słynnego francuskiego kolorysty Christophe'a Robina, którego klientami są Catherine Deneuve, Tilda Swinton i Inès de La Fressange. Z niektórymi z nich pracuje od ponad 30 lat, dzięki czemu w miarę jak się starzeją, w subtelny sposób zmieniał wygląd ich włosów na przestrzeni dekad. Zdradza kilka sprawdzonych rad i wskazówek, jak zapobiegać starzeniu się włosów, niezależnie od tego, czy chodzi o jednorazowe srebrne pasemka, czy o to, by mieć je w zanadrzu, gdy nadejdzie odpowiedni moment.

Nie panikuj i nie farbuj wszystkiego od nowa

"Największą rzeczą, która sprawia, że wyglądasz staro, jest to, że chcesz wyglądać młodo", mówi Robin. "Wiesz, kiedy kobieta ma 35 lub 40 lat i jest brunetką, a zaczyna mieć siwe włosy, więc farbuje całą głowę i robi się mahoniowa lub mosiężna, to sprawia, że wygląda starzej".

Czytaj w STYL.FM: Olejowanie włosów krok po kroku >>

Będąc światowej sławy kolorystą, Robin jest oczywiście pro kolor, ale wierzy, że kluczem do wspaniałego koloru jest bycie strategicznym, a nie przyjmowanie podejścia ogólnego. "Jeśli jesteś w późnych latach 20-tych lub wczesnych 30-tych i zaczynasz siwieć, po prostu zafarbuj te włosy - podnieś je i użyj szczoteczki do tuszu do rzęs, aby je zafarbować. Możesz ukraść jedną ze szczoteczek z lady do makijażu! Zmieszaj jedną łyżkę koloru z jedną łyżką wywoływacza nadtlenku; możesz to zrobić w domu. Możesz też pójść do fryzjera i poprosić o kilka rozjaśnień w złotym odcieniu, aby zmieszać siwiznę, ale jeśli jesteś naturalną brunetką, nie idź za bardzo w stronę blondu" - ostrzega.

Pomyśl o tonacji

Jeżeli nie masz naturalnie ciepłego odcienia, w wieku 30 i 40 lat powinnaś trzymać się chłodniejszych tonów włosów. Dlaczego? "Jeśli Twoje świeżo farbowane włosy wyglądają na mosiężne, może to być znak, że je farbowałaś, a to może sprawić, że będziesz wyglądać starzej", mówi Robin. "Jeśli twoje włosy są naturalnie ciepłe, aby zakryć siwiznę, przejdź trochę truskawki lub złota, co sprawi, że twoja cera będzie wyglądać zdrowo. Ogólnie rzecz biorąc, powinieneś pozostać w pobliżu swojego naturalnego koloru, a im mniej wyglądasz, jakbyś farbował włosy, tym młodziej będziesz wyglądał".

"Z wiekiem zmienia się koloryt naszej skóry, szczególnie w wieku 60 i 70 lat. Możemy mieć ciemne kręgi i pigmentację, a jeśli włosy są zbyt popielate, mogą one wyglądać bardziej wyraziście. Jeśli na tym etapie włosy będą nieco cieplejsze, karmelowe lub złote, niezależnie od naturalnego odcienia, będą się lepiej komponować i sprawią, że pigmentacja będzie wyglądać jak piegi. Zasadą na tym etapie jest, by kolor był delikatniejszy, a nie ciemniejszy. Powinnaś rozjaśnić go o dwa odcienie. To tak jak przy nakładaniu makijażu: Powinien on wyglądać nagi - to wygląda młodo.

"Jeżeli zdecydujesz się na przyjęcie białego lub szarego koloru, będzie on dobrze wyglądał w połączeniu z tępą, ostrą fryzurą", radzi Robin.

Zachowaj naturalność

"Kobiety starzeją się teraz tak pięknie - spójrz na Catherine Deneuve, Susan Sarandon, Jane Fondę - są eleganckie. Nie musisz siwieć, ale jeśli nie chcesz farbować się co miesiąc, możesz zmieszać swoje siwe włosy ze złotą henną roślinną, która sprawi, że będziesz wyglądać jak blondynka. "Złote włosy są urocze, gdy masz siwiznę, a farba roślinna jest zdrowsza dla włosów. Masz wiele sposobów na zabawę z włosami bez konieczności stosowania ciężkich rzeczy!" - zauważa Robin.

Warto przeczytać