Każdy, kto wie cokolwiek o teorii osobowości rozumie, że niektóre osobowości potrzebują przewidywalnego rytmu, który pomoże im utrzymać porządek w ciągu dnia. Jeśli pozbędziemy się rutyny, takie osobowości mają tendencję do stresowania się, czują się przytłoczone i paraliżuje je bezczynność. Mogą nawet obwiniać się za utratę kontroli nad sytuacją.

Podczas gdy rutyna jest ogromnie korzystna dla organizować wszystkie tereny w twój życiu, ja oferuje z nim poziom nuda. Prawie niezmiennie, ludzie które robią ten sam rzeczom każdy dzień kończyć up czują sfrustowanego i stłamszonego, nawet jeżeli ich tolerancja dla rutyny jest dosyć wysoka. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli twoje "bezpieczne" rutyny sprawiają, że tkwisz w rutynie, tracąc czas lub tęskniąc za nowymi rzeczami, które mógłbyś odkrywać. Twoja praca, życie towarzyskie i osobiste mogą stać się źródłem stagnacji, jeśli od czasu do czasu nie rzucisz sobie wyzwania.

Więc ile rutyny to za dużo? I jak osiągnąć optymalną równowagę między przewidywalnością a stwarzaniem okazji do nauki, rozwoju i uzyskania życia, jakiego pragniesz?

Ile rutyny to za dużo?

W 2015 roku Truity przeprowadziło badanie, aby dowiedzieć się, czy istnieje jakakolwiek korelacja między typem osobowości danej osoby a wysokością jej zarobków. Okazuje się, że istnieje silna korelacja - a najbardziej udanych finansowo osobowości są typy, które są najbardziej prawdopodobne, aby stworzyć znaczną ilość rutyny w swoim codziennym życiu (ESTJ, ENTJ, ISTJ, INTJ, ESFJ, ENFJ) .

Na jednym poziomie, te ustalenia nie są zaskakujące. Mnóstwo badań potwierdza korzyści płynące z solidnej codziennej rutyny w zakresie kontrolowania harmonogramu, minimalizowania prokrastynacji i nadawania odpowiedzialności za swoje życie.

Co jeszcze bardziej interesujące, trzy z czterech typów o największej przewadze dochodowej również pozostają czujnie zaangażowane w zdobywanie nowych doświadczeń. Cechy takie jak elastyczność, podejmowanie ryzyka i optymizm co do przyszłych możliwości są być może mniej oczywiste u ESTJ niż u NTJ, ale te typy osobowości nadal lubią ekscytację i nie znoszą zbyt długiej stagnacji.

Trudność polega oczywiście na osiągnięciu równowagi właściwej dla Twojego typu osobowości.

Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja rutyna jest dla Ciebie pomocą czy przeszkodą, dobrym ćwiczeniem jest wizualne prześledzenie swojego dnia. Jak zaczynasz każdy poranek? Czy każdego dnia pokonujesz tę samą trasę do pracy? Jakie rutynowe czynności wykonujesz w pracy? Czy stosujesz te same wzorce w odniesieniu do rodziny i związków? O czym rozmawiasz ze swoim partnerem? Jakie sprawy załatwiasz i kiedy? Jakie ubrania nosisz, jakich produktów używasz? Jak się bawicie? Co robisz w weekendy i z kim to robisz? Jakie filmy oglądasz? Jakiej muzyki słuchasz?

To kilka kluczowych pytań, które pomogą Ci zorientować się, czy regularnie powtarzasz te same zachowania. Następnym krokiem jest wyeliminowanie niektórych z tych rutynowych czynności i zastąpienie ich doświadczeniami, które mogą naprawdę wzmocnić te obszary życia, które obecnie są zbyt nawykowe.

Wskazówki dotyczące zmiany rutynowych zachowań

Dla tych, którzy pocieszają się rutyną, porzucenie tego, co sprawia, że czujesz się bezpiecznie i kompetentnie, może być niezwykle trudne. Twoje pragnienie rutyny wiąże się z różnego rodzaju lękami - lękiem przed niepewnością, lękiem przed utratą kontroli, lękiem, że wyjdziesz na osobę niewiarygodną lub taką, której nie można ufać, że zrobi to, czego się od niej oczekuje. Lepiej zacząć podróż poza swoją strefę komfortu od małych wycieczek, niż od lotu transatlantyckiego. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć:

  • Zmień swoją poranną rutynę. Pojedź do pracy autobusem zamiast pociągiem albo zaplanuj inną trasę spaceru. Zrezygnuj ze Starbucksa i kup kawę gdzie indziej.
  • Zmień czas wykonywania różnych czynności. Ćwicz rano, a nie wieczorem. Jedz później (lub wcześniej). Naciśnij przycisk drzemki kilka razy więcej - albo wstań na pierwszy alarm.
  • Odwołaj swoje weekendowe plany. Wyczyść swoje zobowiązania na cały weekend - włączając w to zajęcia dzieci - i zostaw miejsce na spontaniczne aktywności. Jedyną zasadą jest to, że nie możesz robić rzeczy, które robiłbyś normalnie, np. jeść w ulubionej restauracji. Zrób coś nowego.
  • Czytaj różne gazety, magazyny i blogi. Czytaj poza swoją strefą komfortu, na przykład serwisy informacyjne o odmiennych poglądach politycznych lub na temat, o którym nie wiesz zupełnie nic.
  • Zrób coś, czego zawsze unikałeś, ponieważ uważasz to za całkowicie głupie. Jest to świetny sposób na zmuszenie się do rozważenia zachowania, które leży poza twoją bezpośrednią strefą komfortu lub systemem wartości.
  • Pracuj na stojąco zamiast na siedząco (lub odwrotnie), albo pracuj z inną grupą, w innym pomieszczeniu lub w nowym miejscu. Zmiana trybu pracy zmusza Cię do zwrócenia większej uwagi na to, co robisz i może Cię to narazić na nowy zestaw wyzwalaczy kreatywności.
  • Zwracaj uwagę na możliwości bycia spontanicznym, np. nawiązanie rozmowy z nieznajomym lub powiedzenie "tak" na zaproszenie, gdy nie planowałeś wyjścia.
  • Zrób coś, czego zawsze chciałeś spróbować, ale myślałeś, że nie jesteś w tym dobry. Na przykład, poświęć całe popołudnie na namalowanie obrazu, nawet jeśli nigdy wcześniej nie malowałeś. Nieważne, że nie jest to arcydzieło. Chodzi o to, że skonfrontowałeś się z nową, niezwykłą sytuacją (i może ona wyzwolić w Tobie nieznane dotąd talenty).
  • Weź pod uwagę punkt widzenia innej osoby, nawet jeśli jest on sprzeczny z Twoim własnym. Postaraj się rozmawiać z ludźmi o różnych postawach i światopoglądach. Rozmowy z różnymi ludźmi otworzą Cię na nowe pomysły i doświadczenia - zawsze jest jakiś nowy sposób patrzenia na coś; nowa sztuczka, której można się nauczyć.
  • Zarezerwuj gdzieś lot i jedź. Zrób rezerwację na pierwszą noc, ale potem nie planuj. Wymyślaj wszystko na bieżąco. To wysadzi twoje rutyny z wody i zmusi cię do stawienia czoła tym lękom związanym z poczuciem braku kontroli.
  • Świadomie świętuj cele osiągnięte poza swoją strefą komfortu i używaj ich jako motywacji, kiedy tylko poczujesz, że utknąłeś w rutynie.

Końcowe przemyślenia

Każdy cieszy się bezpieczeństwo wygodna strefa i niektóre osobowości potrzebują ścisłych rutyn czuć organizujących, zrównoważonych i spokojnych. Rutine-free istnienie byłoby chaotyczny istnienie; ja był jeden w którym nic mógł planować, priorytety lub zakładać; dokąd każdy decyzja musi improwizujący i uczył się na nowo. Przeciwnie, zbyt zrutynizowana egzystencja to egzystencja pełna samozadowolenia; ogranicza nasz rozwój, kreatywność i szczęście oraz powstrzymuje nas przed szukaniem lepszych sposobów na załatwianie spraw.

Odpowiedź leży w ostrożnym równoważeniu pragnienia przewidywalności z nowością, jaką jest próbowanie czegoś nowego. Zacznij od małych kroków i wybierz tylko jedną rutynę, którą chcesz zmienić w danym momencie. Wprowadzenie jednej zmiany jest bardziej skuteczne niż podjęcie zbyt wielu działań i powrót do starych nawyków - ale pamiętaj, aby dokonać jakiejś zmiany. Będziesz wiedzieć, czy Twoje obecne rutyny są ograniczające, kiedy zaczniesz czerpać korzyści z rezygnacji z kontroli.

Więcej porad znajdziesz na https://styl.fm/

Warto przeczytać