Chcesz mieć dłuższe włosy? Nie jesteś sama. Bez względu na to, czy zapuszczasz grzywkę, czy chcesz mieć fryzurę długości podłogi, wiemy jak frustrujące może być czekanie na odrośnięcie choćby centymetra włosów. Aby przyspieszyć proces odrastania włosów, zwróciliśmy się do dermatolog Dendy Engelman, MD, z prośbą o jej rekomendacje dotyczące najlepszych witamin na porost włosów.

Według Engelman, "genetyka, a także zmiany w życiu, ciąża, menopauza i utrata wagi, przyczyniają się do zakłócenia wzrostu włosów", jak również "zabiegi chemiczne, gorące narzędzia, szczotki i inne narzędzia do stylizacji". Tak więc, jeśli chcesz mieć długie, mocne zamki, ważne jest, aby dać swoim włosom i ciału składniki odżywcze, których potrzebuje, a nie tylko cotygodniową maskę odżywczą (choć nie zaszkodzi). Wskazówki Engelman dotyczące wzrostu włosów, jak również zalecenia dotyczące witamin dla dłuższych i zdrowszych włosów, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Głównym winowajcą łysienia typu żeńskiego i męskiego jest DHT i androgeny. Aby zwalczyć te hormony, Engelman zaleca stosowanie suplementu Nutrafol, będącego połączeniem środków przeciwzapalnych i przeciwutleniaczy, które działają w celu zmniejszenia uszkodzeń, naturalnych środków rozszerzających naczynia krwionośne, które "ożywiają mieszki włosowe i zwiększają ukrwienie skóry głowy", a także wielu witamin, minerałów i aminokwasów, które "odrastają i wspomagają budowanie włosów". Zasadniczo Nutrafol działa, aby "przywrócić równowagę poziomu hormonów, aby zmniejszyć uszkodzenia mieszków włosowych", mówi Engelman.

Engelman twierdzi, że odżywianie ciała keratyną jest niezbędne do promowania dłuższych i mocniejszych włosów, ponieważ keratyna jest niezbędnym "budulcem zdrowych włosów", pomagając im rosnąć "grubymi i mocnymi przez cały cykl wzrostu". Ona zaleca stosowanie Reserveage's Keratin Powder, który "zawiera Cynatine HNS Keratin w proszku, który jest przetwarzany na łatwo wchłaniane peptydy białkowe", jak również "biotyny i witaminy B3, B5, B6, miedzi i cynku", z których wszystkie są korzystne dla ogólnego zdrowia włosów.

Żelazo odgrywa ważną rolę w zdrowiu włosów, ponieważ "niski poziom [żelaza] może prowadzić do wypadania włosów, a naprawa może być tak prosta, jak dodanie suplementu żelaza lub witaminy lub dodanie soczewicy, jaj i szpinaku do swojej diety" - mówi Engelman. Jeśli uważasz, że to żelazo może być winowajcą braku wzrostu włosów, poproś lekarza o zbadanie jego poziomu i poszukaj sprawdzonego suplement u na włosy, który zawiera żelazo jako jeden z głównych składników.

Ważną witaminą, jeśli chodzi o zdrowie włosów i skóry głowy, jest witamina A, ponieważ "jest wykorzystywana przez komórki do produkcji sebum, które pomaga utrzymać skórę głowy nawilżoną", co z kolei "wspiera zdrowy wzrost włosów" - mówi Engelman. Jeśli uważasz, że witamina A może być winowajcą braku wzrostu włosów, Engelman zaleca dodanie nabiału do diety, a jeśli chcesz przyjmować suplementy, skonsultuj się z lekarzem w celu ustalenia prawidłowej dawki witaminy A dla Twojego organizmu.

Niedobory biotyny są związane z wypadaniem włosów. Jeśli uważasz, że to może być problem zdrowotny Twoich włosów, porozmawiaj z lekarzem o przyjmowaniu biotyny, która według Engelman jest "witaminą niezbędną dla tkanek ciała, w tym włosów, skóry i paznokci". Przyjmując biotynę, wspomagasz "wzrost włosów, skóry i paznokci poprzez pomoc w rozkładaniu tłuszczów i węglowodanów". Jeśli nie chcesz przyjmować kapsułek, Engelman zaleca włączenie do swojej diety obfitych pokarmów, takich jak wołowina, kurczak i ziemniaki.

Warto przeczytać