Kiedy farbujesz włosy w domu, instrukcje często każą Ci iść pod prysznic, aby nałożyć kolor, ale kiedy idziesz do salonu, zwykle robi się to, kiedy włosy są suche. Dlaczego tak jest? I na czym polega różnica? Tak naprawdę wszystko sprowadza się do rodzaju koloru, jakiego używamy. Mokre lub suche włosy to szczegóły, które łatwo przeoczyć, gdy myślimy o farbowaniu naszych pasm. Prawdę mówiąc, nakładanie farby na mokre włosy ma swoje zalety.

Czy można farbować mokre włosy?

Tak, możesz farbować włosy, gdy są mokre. Istnieje wiele przypadków, nawet w salonie fryzjerskim, w których nakładanie farby na mokre włosy jest całkowicie normalne, ale często pomijane. Pomyśl o tym: kiedy robisz sobie pasemka i zabierają Cię do miski z szamponem, aby usunąć folie i spłukać rozjaśniacz, reszta koloryzacji jest wykonywana wtedy i tam, kiedy włosy są mokre. Mówiąc prościej, nasz kolor włosów jest nakładany na mokre włosy częściej, niż możemy sobie z tego zdawać sprawę. Zastanawiasz się więc, na czym polega różnica?

Różnica polega na trwałości. Mokre włosy nie sprawiają, że nasze kosmyki są mniej chłonne (wręcz przeciwnie, są bardziej chłonne) czy podatne na zmiany. Jedynym szczegółem, który decyduje o tym, czy musimy stosować farbę na mokrych czy suchych włosach, jest rodzaj formuły koloryzującej, której używamy.

Korzyści z farbowania włosów na mokro

Farba do włosów może być nakładana na mokre lub suche włosy, jednak nakładanie jej na mokre włosy ma kilka zalet, które warto odnotować:

  • Niewielka ilość farby jest bardzo wydajna: Dodatkowa wilgoć wody pomaga farbie równomiernie się rozprowadzić. Natomiast nakładając farbę na suche włosy, będziesz musiała poświęcić dużo więcej uwagi, aby upewnić się, że w pełni nasyciłaś farbą każde pasmo.
  • Włosy są bardziej chłonne, gdy są mokre: Kiedy nasze włosy są mokre, mają wyższą porowatość, co oznacza, że otoczka włosa otwiera się nieco i jest gotowa do wchłaniania płynów. To oznacza, że łuska włosa otwiera się i jest gotowa do wchłaniania płynów. Kolor może więc wniknąć w trzon włosa na nieco głębszym poziomie niż w przypadku włosów suchych.
  • Zapanuj nad swoim bałaganem: Bądźmy szczerzy; jeśli chodzi o tak wiele produktów do koloryzacji włosów w domu, to jest to rodzaj ulgi, gdy jesteśmy poinstruowani, aby zastosować na mokre włosy. Nakładanie farby z butelki z nakrętką i muskając wszystkie nasze włosy razem, dopóki nie spienią się pod prysznicem jest o wiele łatwiejsze niż precyzja wymagana od szczotki i aplikacji miski.

Wady

Do wad aplikacji na mokre włosy należą m.in:

  • Nierównomierna aplikacja: Chociaż dodatkowa wilgoć może pomóc w rozprowadzeniu koloru, to jednak jest to mniej precyzyjna aplikacja koloru. Jeśli chcesz uzyskać bardziej drastyczny efekt, lepiej poświęcić więcej uwagi na szczegółową aplikację na suchych włosach.
  • Woda może potencjalnie rozcieńczyć kolor: Jeżeli Twoje włosy są bardzo suche i zniszczone, to znaczy, że są już wysuszone i szukają nawilżenia! W takim przypadku, Twoje włosy mogły już wchłonąć tak dużo wody, że farba nie ma już gdzie wniknąć w ich korę. Nie oznacza to, że nie zadziała, ale rezultaty mogą nie być tak żywe i długotrwałe, jak byś sobie tego życzyła.
  • Bardziej podatne na uszkodzenia: Włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, gdy są mokre. Otoczka włosa jest jak tarcza, która chroni włosy, a kiedy włosy są mokre, otoczka otwiera się, osłabiając wiązania, które normalnie chronią naszą wewnętrzną korę. W przypadku suchych włosów, naturalne olejki, które wytwarzamy, stanowią dodatkową pomoc w ochronie naszych pasm, ale pod ciśnieniem wody olejki te nie służą nam dobrze. Unikanie wysokiej temperatury, szorstkiego szczotkowania i suszenia ręcznikiem to niektóre z małych kroków, które możesz podjąć, aby pomóc zapewnić mokrym, delikatnym pasmom trochę więcej TLC (zwłaszcza po zabiegu koloryzacji).

Aby uzyskać bardziej równomierny kolor podczas farbowania mokrych włosów, spróbuj rozprowadzić go za pomocą grzebienia z szerokimi zębami lub mokrej szczotki.

Rodzaje farb do włosów, które najlepiej sprawdzają się na mokrych włosach

To może być kolejna wada, ale farbowanie włosów na mokro nie sprawdza się w przypadku każdej koloryzacji. Trwałe koloryzacje wymagają aplikacji na suche włosy. Może to oznaczać, że włosy będą jaśniejsze lub ciemniejsze. Kiedy chcesz rozjaśnić włosy, co robi się za pomocą rozjaśniacza, będziesz potrzebować suchych pasm, aby uzyskać precyzyjną aplikację, która nie będzie krwawić. Jeśli używasz trwałego koloru, aby przyciemnić swoje pasma, suche włosy są lepsze, aby naprawdę dostać się i zmienić stan włosów na głębszym poziomie niż tylko powierzchnia. W związku z tym, oto opcje kolorystyczne, które możesz zastosować na mokrych włosach:

Kolor półtrwały

Kolory półtrwałe nie mają w sobie amoniaku ani nadtlenku. Te kolory zostały stworzone po to, aby po prostu pokryć Twoją łuskę włosa. Ponieważ ich zadaniem jest delikatne podkreślenie lub zmiana odcienia włosów i zapewnienie subtelnej zmiany przy krótszym okresie trwałości, ich formuły nie są w dużym stopniu uzależnione od obecności wody. Kolory te dobrze sprawdzają się na mokrych włosach, ponieważ nie podnoszą ani nie zmieniają ich w sposób drastyczny.

Kolory półtrwałe (Demi-Permanent)

Główna różnica między półtrwałym a półtrwałym kolorem polega na tym, że półtrwałe kolory mają w sobie trochę amoniaku i dlatego wnikają w trzon włosa na głębszym poziomie niż zwykła powłoka półtrwałego koloru. Dzięki większej absorpcji koloru, kolor półtrwały będzie trwał około 5 razy dłużej niż kolor półtrwały. Niezależnie od obecności amoniaku, jest to nadal kolor tymczasowy, więc stosowanie go na mokrych włosach nie wpłynie zbytnio na pracę Twojego koloru. Niewielką wadą jest to, że Twoje włosy mogą wchłonąć więcej wody, a nie tyle barwnika, co może nieco rozcieńczyć formułę koloru i może spowodować, że kilka szamponów odrzuci Twoją żywotność koloru. Nie jest to nic poważnego, ale warto o tym wiedzieć!

Inne barwniki tymczasowe

Możemy nie myśleć o nich jako o półtrwałych lub półtrwałych kolorach, ale te zabawne akcenty jasnego różu i inne rozświetlacze oraz pastelowe odcienie, jak również tonery używane do neutralizacji pasemek przy myciu włosów, są klasyfikowane jako tymczasowe farby i są bezpieczne do stosowania na mokrych włosach.

Warto zapamiętać tę prostą zasadę: o ile zmiana koloru jest tymczasowa, a nie trwała, aplikacja na mokre włosy jest niezawodną opcją, która ma same zalety.

Warto przeczytać