W latach poprzedzających ich rozstanie, Bill i Melinda Gatesowie zaangażowali się w projekty wykraczające poza zakres działalności ich fundacji, a trend ten powinien się nasilić po rozwodzie.

W swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu ogłoszenia rozwodu, Melinda French Gates udała się do Białego Domu z liderami swojej fundacji charytatywnej i firmy inwestycyjnej. Naciskała na urzędników Bidena w dwóch kwestiach, które są jej priorytetami: płatnych urlopach rodzinnych i opiece nad dziećmi.

Tego samego dnia w tym miesiącu Bill Gates wystąpił z wirtualnym przemówieniem do Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa w Rzymie. Współzałożyciel Microsoft Corp., ubrany w swój znajomy sweter, koszulę z kołnierzykiem i okulary, przez prawie 11 minut mówił o wpływie zmian klimatycznych na światowe zaopatrzenie w żywność.

Tematy te obnażyły rozbieżne interesy byłej pary miliarderów, stojącej za jedną z największych na świecie fundacji filantropijnych. Ich rozstanie po 27 latach małżeństwa, ogłoszone w maju, stawia pod znakiem zapytania przeznaczenie ich ogromnej fortuny i cel ich działalności charytatywnej. Podkreśla również ich indywidualne prywatne ramiona inwestycyjne, które po cichu budowali przez ostatnie pięć lat.

Oboje zapowiedzieli, że pozostaną zaangażowani w wartą 50 miliardów dolarów Fundację Billa i Melindy Gatesów, na którą obiecali przeznaczyć większość swojego majątku poprzez Giving Pledge. Jednak w latach poprzedzających ich rozstanie, każde z małżonków zaangażowało się w projekty wykraczające poza zakres pracy fundacji, a trend ten ma się nasilić po rozwodzie.

"Jedna para to teraz dwa indywidualne gospodarstwa domowe" - powiedziała Elizabeth Dale, profesor nadzwyczajny przywództwa w organizacjach non-profit na Uniwersytecie Seattle. Wysiłki filantropijne pary były niezwykle wpływowe, powiedziała, i to prawdopodobnie będzie "kontynuowane, zarówno przez obecną fundację, a może w inny sposób, jak również".

Dla French Gates, 56, rozwód może oznaczać, że więcej zasobów będzie koncentrować się na Pivotal Ventures, jej 90-osobowej inkubacji i firmie inwestycyjnej, która w dużej mierze skupia się na równości płci. Otrzymała już akcje warte ponad 3 miliardy dolarów od Cascade Investment Gatesów, co stanowi tylko niewielki ułamek ich wspólnej fortuny wartej 145 miliardów dolarów w momencie rozwodu, według Bloomberg Billionaire's Index.

Bill Gates, 65, skupił większość swojej pracy na Breakthrough Energy, organizacji założonej w 2015 roku, która obecnie zatrudnia około 100 osób specjalizujących się w różnych aspektach zmian klimatycznych, jednocześnie finansując organizacje non-profit i startupy zatrudniające setki innych.

Rzecznicy Breakthrough i prywatnego biura Gatesa, Gates Ventures, odmówili komentarza. Rzecznik Pivotal powiedział, że "zaangażowanie francuskiego Gatesa w promowanie siły i wpływu kobiet na całym świecie, czy to jako współprzewodniczący fundacji, czy założyciel Pivotal Ventures, pozostaje niezmienione".

Sprawdź również: https://styl.fm/newsy/389847.bill-gates-rozwodzi-sie-a-wiec-zostal-singlem-internauci-tworza-memy

siedziba microsoft

Mniej zasad

Zarówno Breakthrough, jak i Pivotal działają w oparciu o spółki LLC, co oznacza, że mogą działać jako podmioty typu for-profit. Jest to coraz bardziej popularna forma darowizn, stosowana przez Marka Zuckerberga i jego żonę Priscillę Chan z ich Chan Zuckerberg Initiative oraz przez wdowę po Stevie Jobsie, Laurene Powell Jobs, z jej Emerson Collective.

Spółka LLC nie zawsze zapewnia takie same odliczenia podatkowe, jak tradycyjne fundacje, ale wiąże się z mniejszą liczbą przepisów. Pieniądze mogą być przeznaczane na lobbing polityczny lub darowizny na kampanie wyborcze, które nie podlegają odliczeniu od podatku. Ponadto, w przeciwieństwie do fundacji, działalność, finansowanie i personel spółki LLC nie muszą być ujawniane w rocznych zeznaniach podatkowych, które są podawane do publicznej wiadomości.

W zależności od tego, kogo zapytamy, są one albo innowacyjnym narzędziem w skrzynce z narzędziami najlepszych filantropów na świecie, albo dużym krokiem wstecz w kwestii przejrzystości.

"Nie podlegają tym samym mechanizmom kontroli i równowagi, co fundacje" - powiedziała Linsey McGoey, profesor socjologii na Uniwersytecie w Essex, która napisała książkę "No Such Thing as a Free Gift: The Gates Foundation and the Price of Philanthropy".

Pivotal, uruchomiony w 2015 roku, zainwestował do tej pory setki milionów dolarów w ponad 150 organizacji, jak podaje rzecznik. Wykorzystuje granty, jak również venture capital, aby skupić się na wzmocnieniu pozycji kobiet, w tym uzyskanie więcej kobiet w zawodach technologicznych i wybranych do urzędów publicznych, wspieranie kobiet i dziewcząt w kolorze i popieranie płatnego urlopu rodzinnego.

W tym miesiącu w Waszyngtonie francuski Gates spotkał się z urzędnikami, w tym z szefem sztabu prezydenta Joe Bidena, Ronem Klainem, oraz doradcą ds. polityki wewnętrznej Susan Rice, a także z dyrektorami Pivotal i Fundacji Gatesów. Ze strony Pivotal, dyskutowali o płatnych urlopach i opiece, jak to było związane z amerykańskim planem rodzinnym Bidena, według osoby bliskiej firmie, która poprosiła, aby nie być nazwaną, mówiąc o prywatnym spotkaniu.

W kwietniu Pivotal zatrudnił firmę lobbingową Finsbury Glover Hering w Waszyngtonie, aby skoncentrować się na kwestiach związanych z opieką i płatnymi urlopami, co oznacza, że firma może zwiększyć swoje wysiłki w Waszyngtonie.

Warto przeczytać