O tym, czy odniesiesz sukces, decyduje wiele rzeczy: kariera, którą wybierzesz, towarzystwo, które utrzymujesz, rzeczy, które uwielbiasz robić, czy masz palące pragnienie, by udowodnić innym, że się mylą. Nie ma jednej uniwersalnej recepty. To dobrze, ponieważ każdy z nas definiuje sukces na różne sposoby.

Dla idealistycznych INFP sukces często oznacza posiadanie wolności do prowadzenia moralnego, pięknego i cnotliwego życia. Sukces w konwencjonalnym sensie (władza, prestiż, pieniądze) nie liczy się tak bardzo jak realizowanie swoich pasji, wyrażanie siebie w sposób kreatywny i rozwijanie się bez ograniczeń.

Niestety, te idealistyczne cechy mogą być trudne do opanowania w realnym świecie. Dziedziny kariery, do których jesteś naturalnie przystosowany (sztuka, doradztwo, edukacja) nie zawsze są szanowane, a inni mogą nie rozumieć "wyższych celów", które starasz się osiągnąć. W pracy i w życiu jesteś bardzo świadomy, że inni oceniają Cię na podstawie standardów, które są sprzeczne z Twoim systemem wartości, co obniża wartość tego doświadczenia. Nawet jeśli obiektywnie odnosisz sukces, możesz go nie odczuwać, ponieważ sukces dla INFP jest jak wydarzenie typu "wszystko albo nic". Jesteś notorycznie surowy dla siebie, ponieważ nie zawsze żyjesz zgodnie ze standardami, które promujesz.

Jak więc osoby z INFP mogą czuć się skuteczne i zadowolone ze swojej kariery i życia? Odpowiedź leży w robieniu mniej, a nie więcej. Jeśli wyniki Twojego testu osobowości wskazały Cię na typ INFP, oto siedem zaleceń, które mogą pomóc Ci prowadzić autentycznie udane życie - niezależnie od tego, jakie są Twoje cele.

#1: Przestań żyć zgodnie z oczekiwaniami innych ludzi

Jeśli chcesz kształtować i prowadzić swoje własne udane życie, zawsze w końcu kogoś rozczarujesz. Rodzice, partnerzy, szefowie, koledzy, przyjaciele - w pewnym momencie wszyscy oni powiedzą ci, żebyś się spiął, zdobył bezpieczną pracę, poszedł po awans lub poszedł po jakiś inny wynik, który nie jest dla ciebie właściwy. Próba sprostania oczekiwaniom innych ludzi to pewny sposób na to, by się wyczerpywać, odłączać i gubić w tłumie. Osoby typu INFP doświadczają sukcesu skupiając się na własnych ideałach, a nie poprzez stawanie się kimś kim nie są.

To straszne rozczarowywać innych, szczególnie jeśli obawiasz się konfliktu. Pamiętaj jednak, że dostosowywanie się do innych nie leży w Twojej naturze. Zawsze będziesz o wiele szczęśliwszy, będąc wiernym sobie. Odważ się przestać żyć zgodnie z oczekiwaniami innych ludzi i zacznij żyć po swojemu.

#2: Przestań iść szeroko (idź głęboko)

Bycie sukcesem w życiu ma wiele wspólnego z wyjaśnieniem, co naprawdę ma dla ciebie znaczenie i dając te priorytety czas, na który zasługują. Musisz się skupić, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rozproszysz się przez wiele przedsięwzięć. INFP w szczególności mają tendencję do dyletanctwa, zawsze próbują nowych rzeczy i łatwo stają się niespokojni.

Podczas gdy dobrze jest zostawić otwarte drzwi dla nowych możliwości, równie ważne jest zawężenie uwagi do jednego lub dwóch obszarów, na których naprawdę Ci zależy. Ludzie sukcesu nie postrzegają specjalizacji jako ograniczenia, ale jako pozwolenie na zagłębianie się w cel. Niezależnie od tego, czy masz pomysł na biznes, ciekawe hobby, czy potencjalny związek, który chciałbyś pielęgnować, jeśli poświęcisz się mu całkowicie, masz większe szanse na sukces, niż jeśli twoja uwaga jest rozproszona na kilku boiskach.

#3: Przestań czekać na idealny moment

Czekanie na idealny moment, aby przejść po swoje cele jest przeciwproduktywne i wrogie do sukcesu. Dzieje się tak dlatego, że czekanie na "idealny moment" jest rodzajem prokrastynacji; to przeciąganie w czasie. Jak powiedział kiedyś Neil Gaiman: "Jeśli piszesz tylko wtedy, gdy masz natchnienie, możesz być całkiem przyzwoitym poetą, ale nigdy nie będziesz powieściopisarzem, ponieważ będziesz musiał sprawić, by twoje słowa liczyły się dzisiaj, a te słowa nie będą na ciebie czekać, czy masz natchnienie, czy nie." Ta rada odnosi się do wszystkiego. Zła praca nie stanie się lepsza tylko dlatego, że czekasz na nowego szefa, który ją przejmie. Zły związek nie zmieni się we wspaniały tylko dlatego, że tolerujesz niedoskonałości swojego partnera, wkładając w związek więcej wysiłku, niż na to zasługuje.

Prokrastynacja jest nieposkromioną bestią, która szaleje dziko w INFP, ale faktem jest, że będziesz musiał pracować na swój sukces. Dlaczego więc zwlekać z rozpoczęciem tej podróży? Aby uzyskać wskazówki i spostrzeżenia na temat radzenia sobie z prokrastynacją, zapoznaj się z wykładem Teda Tima Urbana, mistrza prokrastynacji.

#4: Przestań wierzyć w cuda

Wiara w przeznaczenie lub cuda jest tak naprawdę chęcią osłodzenia jednej z najbardziej gorzkich lekcji życia: że jeśli chcemy, aby coś się wydarzyło, będziemy budzić się każdego dnia z zamiarem i sprawimy, że to się stanie . Sukces z dnia na dzień jest mitem. Wymaga on wiele ciężkiej pracy i wysiłku.

Rzadki talent i wyjątkowe uzdolnienia nie uchronią Cię przed tą nieprzyjemną prawdą. Nawet Mozart przeszedł przez lata rygorystycznej, żmudnej praktyki, zanim stał się mistrzem muzycznym. Jeśli chcesz odnieść sukces, będziesz musiał potraktować grę o sukces poważnie. Będziesz musiał dać z siebie wszystko na 100 procent.

#5: Przestań próbować kontrolować tak wiele

Niektóre rzeczy w swoim życiu można kontrolować. Większość z nich, nie możesz. To trudna wiadomość dla idealisty INFP do obsługi, ponieważ czujesz się zmuszony, aby uczynić świat lepszym miejscem. Istnieje tendencja do wierzenia, że podnosisz innych ludzi do własnych wysokich standardów lub kontrolujesz pewne sytuacje, na które po prostu nie można wpłynąć. I frustrujące jest to, że czujesz się bezpiecznie, kiedy masz kontrolę i jesteś całkowicie wyczerpany, kiedy jej nie masz. To ustawia cię na rozczarowanie, ponieważ kontrola tak naprawdę nie istnieje, być może z wyjątkiem umysłu.

Jeśli, jak wielu INFP, masz tendencję do zachowywania się jak kierowca tylnego siedzenia, prawdopodobnie musisz popracować nad zrównoważeniem swoich wysokich ideałów z realiami codziennego życia. Z pewnością możesz kontrolować swoje własne niezależne przeznaczenie, ale nie możesz kontrolować ludzi lub najdrobniejszych sytuacji dla własnego poczucia bezpieczeństwa i wartości. Bez rozwiązania tego konfliktu, nigdy nie poczujesz się szczęśliwy lub udany, i możesz stać się sparaliżowany i zdezorientowany co do tego, co zrobić ze swoim życiem.

#6: Przestań poświęcać cały swój czas ludziom, którzy nie poprowadzą cię dalej

Motywacyjny mówca Jim Rohn słynnie powiedział, że jesteśmy średnią pięciu osób, z którymi spędzamy najwięcej czasu. Bez względu na to, jak bardzo starasz się żyć po swojemu, prędzej czy później ludzie, z którymi spędzasz najwięcej czasu, przyczyniają się do tego, kim się stajesz.

Dla idealistycznych i kierujących się wartościami INFP stanowi to poważny problem. Masz tendencję do starannego wybierania swoich przyjaciół, szukając ludzi, których wartości są bardzo podobne do Twoich własnych. Podobnie myślący ludzie z pewnością mogą zaoferować mądrą radę i sprawić, że poczujesz się bezpiecznie, ale czy możesz uczyć się od ludzi, którzy podzielają Twoje poglądy, opinie i wartości? Czy ci ludzie będą kwestionować Twoje decyzje lub wypychać Cię poza Twoją strefę komfortu?

To, czego naprawdę potrzebujesz, to połączenie z ludźmi o różnych perspektywach, których pomysły ocierają się o Twoje własne. Ci ludzie mogą przetestować twoje wybory i zepchnąć cię ze ścieżki najmniejszego oporu w kierunku miejsca, w którym możesz się uczyć, rozwijać i robić większe zmiany.

#7: Przestań nie ufać swojemu instynktowi

Jako INFP, instynktownie wiesz, kiedy coś, co robisz, czuje się źle. Możesz nie wiedzieć, dlaczego coś jest wyłączone w twoim życiu, ale na pewno wiesz, że tak jest. Ten poziom samoświadomości jest powodem, dla którego uczysz się tak szybko i dlaczego jesteś tak otwarty i elastyczny we wszystkich aspektach swojego życia. Jest to również powód, dla którego czujesz się tak nie na miejscu, kiedy orasz ścieżkę, która nie została stworzona dla Ciebie.

Jedyną rzeczą, która odróżnia INFP odnoszącego sukcesy od INFP odnoszącego mniej sukcesów, jest to, że pierwsza osoba zorientowała się, kiedy chłoszcze martwego konia i zaufała swoim instynktom jelitowym na tyle, aby spróbować czegoś innego - nawet jeśli zmiana wydawała się nieznana i szalona. Kiedy INFP podejmują działanie, od razu wiedzą, czy ich instynkt był słuszny. Twoja intuicja jest siłą, która często może prowadzić do lepszych konsekwencji, więc daj jej szacunek, na który zasługuje.

Końcowe przemyślenia

Jeśli Twoje życie nie jest tak udane, jak byś tego chciał, zawsze jest jakaś alternatywa. Zawsze możesz wybrać, aby robić coś innego. Dla INFP oznacza to zazwyczaj życie w zgodzie z własnymi wartościami. Ze wszystkich 16 typów osobowości w typologii Myersa i Briggsa, masz najsilniejszą potrzebę autentycznego działania i nigdy nie będziesz szczęśliwy, jeśli nie będziesz wierny sobie.

Oczywiście, zawsze istnieje możliwość, że Twoje opcje są zniechęcające - w pewnych momentach wszyscy stajemy w obliczu przechodzenia od jednego zestawu problemów do innego zestawu problemów, z których żaden nie jest szczególnie porywający. Ale faktem pozostaje, że masz wybór. Jeśli przestaniesz wierzyć, że masz wybór, automatycznie staniesz się ofiarą i poczujesz się bezradny. Osoby typu INFP w szczególności muszą uważać, aby ich idealizm nie obrócił się przeciwko nim. Jeśli tak się stanie, nigdy nie osiągniesz celów lub nie dokonasz zmian z obawy, że nigdy nie znajdziesz "idealnej" kariery, stylu życia, kreatywnego przedsięwzięcia lub osoby.

Ostatecznie sukces INFP zależy od tego, czy znajdziesz sposób na uhonorowanie swoich głęboko zakorzenionych wartości, jednocześnie radząc sobie z ograniczeniami codziennego życia. Zaakceptowanie faktu, że życie jest pełne niedociągnięć i kompromisów jest trudne, gdy posiadasz tak wzniosłe ideały, ale pomoże Ci poczuć się bardziej efektywnym i spełnionym. Masz mnóstwo cech sukcesu - samoświadomość, intuicję, empatię, zdolność adaptacji, ciekawość, otwartość - to, jak zdecydujesz się je zastosować, zależy od Ciebie.

Warto przeczytać