Home » EURO 2012 » Podwójne emocje w Strefie Kibica
Cze
19

Podwójne emocje w Strefie Kibica

Mistrzostwa na dobre zagościły w Warszawie. Wizyta w Strefie Kibica stała się dla tysięcy warszawiaków i odwiedzających gości obowiązkowym punktem w programie dnia. To tu na ogromnych telebimach można oglądać dwa mecze do wyboru.

Podczas wtorkowego briefingu prasowego Prezydent m.st. Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, mówiła o sukcesie Strefy Kibica: – Turniej nadal trwa. Mimo że nasza reprezentacja odpadła z mistrzostw, w Strefie Kibica udaje nam się podtrzymać niezwykłą atmosferę. W poniedziałek, który był przecież normalnym dniem pracy, strefę odwiedziło blisko 30 tys. kibiców.

Spotkanie z dziennikarzami poświęcone było również komunikacji publicznej jaką przygotowało miasto na czas mistrzostw.    

Tak jak się spodziewaliśmy transport miejski przejął cały ciężar obsługi kibiców. Przede wszystkim wzrosła rola kolei, która odegrała ogromną rolę w dowożeniu i rozwożeniu fanów piłki nożnej – powiedział Mieczysław Reksnis, dyrektor Biura Drogownictwa i Komunikacji. – Służby miejskie wykazały się dużą sprawnością – zarówno w kwestii zamykania ulic, jak też kierowania pojazdów na objazdy.

Ruch autobusów, tramwajów, metra i pociągów jest nieustannie monitorowany  i analizowany przez Zarząd Transportu Miejskiego. Wszelkie zmiany wprowadzane są po zaobserwowaniu potrzeby zastosowania nowych rozwiązań.

– Tylko mecz Polska-Rosja przebiegł zgodnie z wcześniejszym planem komunikacji miejskiej na Euro 2012. W dni pozostałych meczów dokonaliśmy wielu modyfikacji, które usprawniły ruch – powiedział na briefingu Leszek Ruta, dyrektor ZTM.

Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślano, że turniej poza promocją samej Warszawy, jest także dobrą promocją transportu szynowego: – Mamy kolej na lotnisko  przechodzącą przez środek miasta, a więc obsługującą Strefę Kibica. Świetnie spisuje się metro.  To nowoczesne, wygodne i bardzo szybkie środki komunikacji miejskiej – dodał dyrektor ZTM.

W czasie mistrzostw w pełnej gotowości są wszystkie służby odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie transportu w Warszawie. Jak podkreśliła Grażyna Lendzion, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, na mistrzostwa wszystkie ulice zostały odpowiednio przygotowane. Są nowe chodniki, latarnie i znaki. Każdego dnia setka pracowników obchodzi miasto i kontroluje oznakowania, szczególnie w okolicach Stadionu Narodowego i Strefy Kibica. Wszelkie braki są uzupełniane na bieżąco, a ewentualne uszkodzenia naprawiane.

Strefa Kibica

W poniedziałek, 18 czerwca, Strefę Kibica odwiedziło blisko 30 tys. kibiców. Uwzględniając oczekiwania odwiedzających strefę, po raz pierwszy wyemitowano w niej dwa spotkania odbywające się jednocześnie. Mecz Chorwacji z Hiszpanią można było obejrzeć na placu Defilad, a Włoch z Irlandią na pozostałych 6 ekranach rozmieszczonych na terenie strefy.

Mimo że polska reprezentacja odpadła już z mistrzostw, to w stołecznym miasteczku na odwiedzających wciąż czeka mnóstwo atrakcji. Najmłodszych kibiców do strefy zaprasza Straż Miejska. Loteria „Zagadkowe koło”, gry, zabawy, konkursy z nagrodami i nauka pierwszej pomocy – to wszystko strażnicy przygotowali z myślą o dzieciach. Do wspólnej zabawy w Strefie Kibica Straż Miejska zaprasza w godzinach 12.00-15.00.

Opieka medyczna

W poniedziałek Strefę Kibica zabezpieczało 36 pracowników obsługi medycznej, wspieranych przez 8 wolontariuszy. Udzielono pomocy 41 odwiedzającym, w tym jednemu Pakistańczykowi. Do Punktu Krótkoterminowej Opieki Medycznej przyjęto dwie osoby.
Bezpieczna stolica

Stołeczna policja nie odnotowała incydentów mających związek z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012™. Tylko jedno tego typu zdarzenie zarejestrowała Straż Miejska. Około godziny 1.00 na moście Poniatowskiego funkcjonariusze ujęli dwie osoby niszczące nożem dziewięć banerów UEFA. Obaj mężczyźni, znajdujący się pod znacznym wpływem alkoholu, zostali zatrzymani. W poniedziałek, 18 czerwca, miasto zabezpieczało 541 funkcjonariuszy Straży Miejskiej.

Zarząd Dróg Miejskich czuwa nad organizacją ruchu

W ciągu ostatnich dwóch dni do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło 108 zgłoszeń, z których 20 dotyczyło uszkodzeń oznakowania drogowego związanego z Euro. W każdym odnotowanym przypadku oznakowanie zostało przywrócone do stanu poprzedniego.

Wszelkie sprawy związane z uszkodzeniem lub zniszczeniem znaków drogowych można zgłaszać do Zarządu Dróg Miejskich pod numerem telefonu (22)19 633. Zgłoszenia przyjmowane są przez całą dobę.
Bez utrudnień w komunikacji

W poniedziałek, 18 czerwca – podobnie jak dzień wcześniej – nie odnotowano wzmożonego zainteresowania liniami autobusowymi i tramwajowymi, obsługującymi Strefę Kibica. W związku z tym nie uruchomiono dodatkowych pojazdów. Autobusy F22, F27, F31 i F90 kursowały z częstotliwością odpowiednią do zainteresowania.

Prezentacja Zarządu Transportu Miejskiego „Transport miejski na trzy pierwsze mecze UEFA EURO 2012™ w Warszawie” dostępna jest pod linkiem:

http://prasowy.um.warszawa.pl/euro-ztm/
www.uefaeuro2012.um.warszawa.pl

Podobne posty:

Comments are closed.