Home » Dziecko, Gadżety » Spokojny sen malucha
Kwi
04

Spokojny sen malucha

Każdy kto ma małe dziecko wie, jak ciężko skłonić je do zaśnięcia. Gdy kolejne czytanki nie pomagają i brzdąc nadal nie śpi warto sięgnąć po dostępne na rynku nowinki technologiczne. Telewizor nie powinien zastępować dziecku rodziców, ale może ułatwić rozsądne wychowywanie. Poznaj nowatorski sposób pozwalający na wykorzystanie telewizora jako swoistej kołysanki, tworzącej odpowiedni nastrój do snu.

Kolory oddziałują na system energetyczny człowieka, jego ciało, emocje i psychikę. Odpowiednio dobrane barwy i ich natężenie może pobudzać do działania lub zupełnie odwrotnie – wyciszać i uspakajać. Każdy z kolorów nieco inaczej wpływa na samopoczucie. Czerwony energetyzuje i pobudza apetyt, żółty dodaje pewności siebie a niebieski pobudza pamięć, dlatego warto pamiętać o ich znaczeniu podczas planowania kolorystyki domu.

Zasady przemyślanego doboru kolorów należy stosować w szczególności przy urządzaniu dziecięcego pokoju. Kolorystykę i oświetlenie należy dobrać w taki sposób, aby wspomagały rozwój dziecka i pobudzały jego wyobraźnię.  Najważniejsze by decyzja o kolorystyce pokoju nie była podjęta wyłącznie przez rodzica. Własny pokój ma być dla dziecka ulubionym miejscem w domu, gdzie czuje się bezpiecznie i komfortowo, więc to ono powinno być ostatecznym decydentem w kwestii koloru. Szczególnie, że wybór ten jest bardzo intuicyjny i powiązany z osobowością dziecka. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednią aranżacją barw i oświetlenia można wpłynąć na dobry sen malucha, który jest  niezbędnym elementem rozwoju.

Rodzice, którym bezsenność malucha dosłownie spędza sen z powiek,  powinni pomyśleć o zmianie aranżacji pokoju, ponieważ może to być przyczyną problemu. Najbardziej sprzyjającym zasypianiu kolorem jest zielony. Kolor ten działa uspakajająco i wyciszająco. Nie musi to jednak oznaczać konieczności całkowitej zmiany wystroju dziecięcego pokoju. Równie skutecznym zamiennikiem będzie zielone oświetlenie — kompromisowe i niezobowiązujące rozwiązanie.

Wydaje się, że efekt jest trudny do osiągnięcia, tymczasem istnieją sprawdzone sposoby na zapewnienie takiej aranżacji. Jednym z nich jest unikatowa technologia Ambilight zastosowana jedynie w telewizorach marki Philips. Pozwala ona na podświetlenie otoczenia z tyłu telewizora barwnym światłem dopasowującymi się do koloru ściany lub treści wyświetlanej akurat na ekranie.  Możliwe jest również dowolnie ustawienie  koloru podświetlenia bez konieczności włączania ekranu, tak aby telewizor pełnił funkcję bajkowej lampki nocnej. W połączeniu ze spokojną muzyką zapewni to warunki zachęcające do szybkiego zaśnięcia.

Jest to pewna alternatywa dla znanych już metod wykorzystywania technologii w zwalczeniu odporności dziecka na sen. Włączanie ulubionej bajki lub programu jest dość powszechnym sposobem na uśpienie malucha. Jednak wielu rodziców, którzy wypróbowali już tę metodę wie, że skutek może być odwrotny i dziecko zamiast zasnąć, rozbudzi się. Podłączony do odtwarzacza DVD telewizor bez podświetlenia LED z tyłu obudowy nie stworzy równie spokojnej i sennej atmosfery.  Dzięki  zmniejszeniu przez Ambilight kontrastów pomiędzy ekranem a nieoświetlonym otoczeniem, ciemność w pokoju wydaje się mniej przerażająca i pobudza w znacznie mniejszym stopniu. Jednocześnie światło nie jest rażące, jak w przypadku lampki nocnej. Zainstalowane w telewizorze diody LED są ekologiczne i zużywają kilkakrotnie mniej energii niż popularna żarówka. Pewną zaś  metodą na wywołanie atmosfery zachęcającej do snu jest cicha, uspokajająca muzyka, która po podłączeniu pendrive’a do telewizora z Ambilight, zostanie zsynchronizowana z magiczną feerią barwnych świateł.

Kolory odgrywają znaczącą rolę w życiu dziecka — mają wpływ na jego nastrój, apetyt, wyobraźnię, a przede wszystkim na zasypianie. Stworzenie w dziecięcym pokoju bajkowej i magicznej atmosfery gwarantuje spokojny sen a każdy rodzic wie, że wyspane dziecko to szczęśliwe dziecko. Dodatkowo delikatne, barwne oświetlenie z pewnością przegoni potwory czające się pod łóżkiem. Wystarczy już tylko powiedzieć — kolorowych snów!

Podobne posty:

, , , , ,

Comments are closed.