Home » Media, Nauka i edukacja » Edusat dostępny w UPC/ASTER
Mar
07

Edusat – pierwsza w Polsce satelitarna telewizja edukacyjna – już od 5 marca jest dostępna w sieci kablowej UPC/ASTER. Dzięki temu programy Edusat docierają do kolejnych 2,5 miliona polskich gospodarstw domowych.

Nadająca ponad 22 godziny programu na dobę, przez siedem dni w tygodniu telewizja Edusat przechodzi obecnie intensywny proces przekształceń, których celem jest przede wszystkim odświeżenie i poszerzenie oferty programowej. Stacja, postawiła sobie za cel dotarcie do większego kręgu odbiorców zainteresowanych tematyką edukacyjno–społeczną. W związku z tymi planami telewizja ma zamiar wystąpić o przyznanie koncesji na naziemną telewizję cyfrową.

W minionym roku przeszliśmy gruntowną modernizację zaplecza technicznego. Zmieniamy się, by zaspokoić oczekiwania i potrzeby dzisiejszego telewidza. Edusat w swej nowej formie chce zbliżyć się do brytyjskiej telewizji BBC Knowledge: nie tylko kształcić, ale uczyć i pokazywać jak czerpać radość z poznawania świata. Gdy zakończymy proces zmian w stacji, naszymi odbiorcami będą Polacy w wieku od lat 3 do 100. Cieszymy się, że także abonenci sieci UPC/ASTER będą mogli czerpać z naszej nowej oferty – mówi Piotr Kusznieruk, Prezes Zarządu Edusat.

W ramach zmian prowadzonych w stacji w 2011 roku odświeżono również stronę internetową www.edusat.pl nadając jej bardziej interaktywny charakter. Ponadto od niedawna istnieje również możliwość odbioru Edusat na urządzeniach mobilnych.

Stacja, wypełnia misję edukacyjną transmitując w systemie ogólnodostępnym (niekodowanym). Jej programy można oglądać także dzięki m.in. platformom CYFRA+, „N”, Cyfrowemu Polsatowi oraz przez 140 lokalnych stacji kablowych rozsianych na terenie całej Polski.

UPC Polska jest częścią Liberty Global, Inc., międzynarodowego operatora komunikacji kablowej, który oferuje zaawansowane usługi telewizyjne, telefoniczne i internetowe, zapewniając blisko 18 milionom klientów dostęp do świata informacji, komunikacji i rozrywki. Wprowadzamy sprawdzone na światowych rynkach, innowacyjne rozwiązania i usługi, dzięki którym wyznaczamy trendy na polskim rynku mediów i telekomunikacji. Sieć UPC Polska (wraz z Aster) na koniec 2011 roku miała 1,35 mln abonentów telewizji, z czego 626 tys. korzystało z telewizji cyfrowej.

Kontakt dla mediów: Julia Purets: A.purets@edusat.pl.

***
Informacje o Edusat

Edusat rozpoczął działalność 9 listopada 2002 r. (koncesja nr 282/2002-T wydana przez KRRiT). Początkowo telewizja Edusat należała do Wyższej Szkoły Społeczno – Ekonomicznej w Warszawie. Początkowo wypełniając swą misję edukacyjną Edusat skupiał się na emisji wykładów i materiałów edukacyjnych z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych, opracowywanych i wygłaszanych przez wybitnych specjalistów danych dziedzin. W ten sposób telewizja propagowała ideę „distance learning”. Mimo stopniowej transformacji dostosowującej stację do wyzwań teraźniejszości, stacja wciąż pozostaje związana z działalnością uczelni.

Do programów cyklicznie nadawanych przez stację należały między innymi „Klinika lęków i stresów” autorstwa prof. dr hab. Marii Siwiak – Kobayashi, „Dokąd zmierza świat” prof. dr hab. Longina Pastusiaka czy „Spotkania z filozofią” prof. dr hab. Stefana Opary. Telewizja emitowała także relacje z ważnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, filmy dokumentalne („Polscy nobliści”, „Maria Curie – Skłodowska” Krzysztofa Szmagiera i inne), a także inne programy o charakterze edukacyjno – społecznym.

Działalność stacji została zauważona również na forum międzynarodowym. Kanał Edusat w 2008 r. rywalizował ze 132 stacjami tematycznymi z 17 krajów w konkursie Hot Bird TV Award. Nagrody przyznawane w konkursie wyróżniają stacje, których innowacyjność i kreatywność w istotny sposób wpływa na jakość oglądanych programów. Telewizja Edusat otrzymała wyróżnienie w kategorii „edukacja i kultura”.

Obecnie Edusat transmituje w systemie ogólnodostępnym. Programy nadawane przez stację można obejrzeć dzięki platformie CYFRA+, platformie „n”, Cyfrowemu Polsatowi oraz poprzez 140 stacji kablowych na terenie całej Polski. Kanał jest również dostępny w odbiorze bezpośrednim, z satelity Hot Bird 9. Zasięg tego satelity obejmuje całą Europę, część Azji, Kanadę i północną Afrykę.

www.edusat.pl

Podobne posty:

Comments are closed.